PAMiR7000

HOME | KONTAKT | KE STAŽENÍ | CHATA VERCHOVINA | PŮJČOVNA | ZPRÁVY Z AKCÍ

EXPEDICE 2019

LEDOVCOVÉ RUWENZORI, ŠIMPANZI A PYGMEJOVÉ | UGANDA, KONGO | 14 DNÍ (LEDEN)

INCAHUASÍ 6600M A VODOPÁDY IGUACU | ARGENTINA | 13 DNÍ (ÚNOR)

ZIMA V RUSKÉ ARKTIDĚ, MURMANSK A PETROHRAD | 9 DNÍ (BŘEZEN)

TAJEMNÝ TURKMENISTÁN | 10 DNÍ (DUBEN)

LANGTANG HIMAL, YALA PEAK 5750 M | NEPÁL | 13 DNÍ (DUBEN)

HORY BOLÍVIE | 14 DNÍ (KVĚTEN)

MONT BLANC Z ITÁLIE | 7 DNÍ (KVĚTEN)

MONT BLANC BOSSONSKÝM LEDOVCEM | 7 DNÍ (KVĚTEN)

SEVEROČUJSKÉ BĚLKY, ALTAJ | RUSKO | 13 DNÍ (ČERVEN)

ELBRUS CESTOU PRVOVÝSTUPCŮ 1829 - 2019 | RUSKO | 10 DNÍ (ČERVENEC)

ELBRUS KLASICKY | RUSKO | 10 DNÍ (ČERVENEC)

SEVERNÍ PAMÍR Z JIHU | TÁDŽIKISTÁN | 12 DNÍ (ČERVENEC - SRPEN)

PIK LENINA | KYRGYZSTÁN | 17 DNÍ (ČERVENEC - SRPEN)

PIK RAZDĚLNAJA 6200 M | KYRGYZSTÁN | 13 DNÍ (ČERVENEC - SRPEN)

KAZBEK 5033 M | GRUZIE | 8 DNÍ (SRPEN-ZÁŘÍ)

SATOPANTH 7075 M | INDIE | 21 DNÍ (ZÁŘÍ)

SIERRA LEONE A GUINEÉ FORESTIERE | 14 DNÍ (LISTOPAD)

KAMERUNSKÁ HORA | KAMERUN | 10 DNÍ (PROSINEC)

> PROGRAM CK > EXPEDICE 2019 > 190 LET VÝROČNÍ PRVOVÝSTUPU NA ELBRUS

ELBRUS A PRIELBRUSIE, KAVKAZ | RUSKO

Letos opět jedeme s PAMIR7000 na Elbrus, nejvyšší vrchol Evropy a Kavkazu.

A opět s novým aklimatizačním programem, tentokrát v oblasti základního tábora Mkjara

Aklimatizační program má bohatou náplň na málo navštěvovaných kopcích (tj. bez davů lidí).

V závěru budeme mít dostatek času pro výstup na Elbrus.

PAMiR7000

5.-14. července 2019 (10 dní)

14 490 Kč plus letenka (již od 6 000 Kč s Pegasus airlines nebo od 9 000 Kč s Aeroflotem)

minimální počet účastníků 8

UPOZORNĚNÍ
Horské aktivity a horolezectví jsou rizikové sporty s rizikem osobního zranění či poškození či ztráty majetku. Účastníci si toho musí být vědomi a přijmout toto osobní riziko a nést jeho případné následky. Ačkoliv se CK maximálně snaží vyvarovat se jakýchkoliv změn v programu, tyto nelze u expedičních zájezdů nikdy zcela vyloučit. Proto si vyhrazujeme právo operativně měnit program na místě dle změn letových řádů, politické nestability či přírodních katastrof a vlivů. Je nutné si uvědomit, že jsou věci, které CK nemůže ovlivnit, a proto Vás žádáme o pochopení a trpělivost.

Program

1. den odlet z Prahy do Minerálních vod, přílet do Minerálních vod a odjezd do kempu ve vesnici Elbrus, odpočinek po přeletu, nocleh v kempu

2. den dopoledne odpočinek, nákupy, po obědě výjezd terénními auty do doliny Kyrtyk, zbudování základního tábora v dolině Kyrtyk na soutoku s potokem Irik

3. den aklimatizační výstup na vrchol Balyksubaši 3900 m v dolině Kyrtyk, návrat do stanu

4. den aklimatizační výstup na vrchol Islamčat 3900 m v dolině Kyrtyk, návrat do stanu

5. den sbalení tábora a přechod sedla Syltran na stejnojmenné jezero, sestup do vesnice Verchnyj Baksan, přesun do tábora Saklya

6. den rezervní den na počasí, možno využít k výletu na vyhlídkovou horu Čeget (3000 m)

7. den odpočinkový den, odpoledne výjezd lanovkou na stanici Garabaši 3850 m a výstup na ubytování na chatách Prijut 11 (1 hodina, 4100 m)

8. den den pro výstup na Elbrus

9. den den pro výstup na Elbrus, sestup dolů, pokud zbude čas, tak zařadíme výlet na horu Čeget a turistický bazar pod ní, výjezd lanovkou za parádními výhledy na Elbrus i hlavní hřeben Kavkazu - případně lze stihnout cestou z Elbrusu do tábora

10. den odjezd na letiště, přelet zpět do ČR

PAMiR7000

Cena zahrnuje: zpáteční letenka do Minerálních Vod, vízum, pozvání a voucher do Ruska, registrace k dočasnému pobytu v Rusku (OVIR), registrace u místní horské služby pro případ zásahu, objednání ubytování v táboře i na Prijutu 11 na Elbrusu, všechny transfery během akce dle programu, kompletní organizační zabezpečení, český horský průvodce (plynulá angličtina), ročenka VERTIGO, mapové podklady, sleva na vybavení PAMIR7000 ve výši 30% (neplatí pro péřové spací pytle).

Cena nezahrnuje: ubytování (kemp 60 Kč, hotel od 200 Kč, chata na Prijutu 250 Kč), osobní útratu, stravu, lanovku na Elbrus (200 Kč)

Pamírský horský klub: přihláškou na akci se člen výpravy stává členem Pamírského horského klubu. Toto členství je bezplatné, lze jej kdykoliv zrušit prostým oznámením o zrušení. Členství jej opravňuje k čerpání slev na další akce (5 %) a k nákupu outdoorového vybavení PAMIR7000 za klientské ceny kdykoliv po akci v budoucnu.

PAMiR7000

SLEVY A STORNO Řídí se obecnými předpisy Pamir7000. Naleznete na našem webu.

NÁROČNOST
Program je bezproblémově zvládnutelný pro průměrně zdatného vysokohorského turistu a každoročně jej s námi absolvují desítky účastníků.

PAMiR7000

TYPICKÝ DEN NA HORÁCH
Celodenní túry, některé s přenocováním. Vstávání je v normálních ranních hodinách, program vždy končí kolem 15.-16. hodiny. Pouze na Elbrus se vstává brzy (4,00 start).

VEDOUCÍ
Český horský průvodce dle platné legislativy ČR se znalostí vedení skupin v horách a poskytnutí první pomoci v horách. Znalost angličtiny a ruštiny (plynule).

PAMiR7000

POČASÍ
V období naší návštěvy je na Kavkaze teplé léto. Typický denní průběh počasí je ranní jasná obloha s nakupením oblačnosti, ze které mohou být po obědě déšť či bouřky. Možnost dvou až třídenního přechodu fronty s nízkými teplotami a deštěm. Teploty klesají s výškou. V místě bivaků lze počítat v noci s lehkými mrazíky nebo teplotami kolem nuly. Denní teploty na vrcholech by neměly klesnout pod mínus 5 stupňů. Vrcholová teplota Elbrusu může být cokoliv mezi nulou a mínus 30 stupni. Ranní teplota během výstupu na Elbrus je běžně okolo mínus 20 stupňů.

JAK SE SBALIT
Doporučujeme jeden velký batoh na expedici, který pak budeme používat v horách a jeden malý příruční, který zanecháme vždy v kempu s nepotřebnými věcmi jako depozit. Minimální litráž velkého batohu je 60 lt. Lépe 75 lt. Pro převoz zavazadel letadlem doporučujeme pytel pro leteckou přepravu z naší dílny – ochrání Vám batoh a také v něm můžete nechat poté depozit v kempu.

UBYTOVÁNÍ A STRAVOVÁNÍ
Na aklimatizaci budeme spát v přírodě ve stanech. Pod Elbrusem budeme spát v kempu Saklya ve stanech. Stan je možné zapůjčit v CK. V kempu je WC a teplá sprcha, restaurace (jídlo, nápoje), připojení wi-fi. Je možné vaření a stravování z vlastních zdrojů, obchod je nedaleko (500-1000m). Je možné spát v hotelovém pokoji se sociálním zařízením – součást kempu. Cena za kemp byla v roce 2017 na osobu 60 Kč a na hotelovém pokoji 280 Kč. V horách nejsou stálé vybavené tábory. Stravování v horách si zajistí každý sám nákupem potravin. Vše je možné koupit na místě. Doporučujeme přiblížit stravu v horách co nejvíce svým obvyklým stravovacím návykům. Na Elbrusu spíme ve výšce 4100m v chatě u Prijutu 11. Jsou tam palandy a kuchyňka s plynem.

PAMiR7000

KOMUNIKACE A ELEKTŘINA
Během pobytu bude většinu času pokrytí signálem GSM, v horách s omezením. V kempu je možnost nabíjet el.baterie (foto, video). V horách nebude možnost dobíjení.

JAZYK A ČAS
V Rusku se mluví rusky, anglicky se lze domluvit jen velmi omezeně. Časový posun je plus 2 hodiny.

ZDRAVÍ
Vedoucí akce je proškolen Horskou službou ČR pro poskytnutí první pomoci v horách. Má s sebou klasickou lékárničku. Každý je povinen mít s sebou osobní lékárnu s následujícím složením: obvaz obyčejný i elastický, náplasti, léky proti horečce (Paralen), bolení hlavy (Ibuprofen) a průjmu (Endiaron, Reasec, Imodium, Ercefuryl či jiné). Na akci není problém s kvalitou pitné vody. Na akci není nutné žádné očkování, ale doporučujeme žloutenku A+B, jako ostatně na všechny akce.

POJIŠTĚNÍ
Na tuto akci je vhodné jakékoliv komerční pojištění pro cesty do zahraničí, které zahrnuje vysokohorskou turistiku do 6000m.

NADMOŘSKÁ VÝŠKA
Na expedici se budeme pohybovat ve středních nadmořských výškách, které by neměly mít nejmenší vliv na zdraví a kondici účastníků. Postup přes jeden bivak je u všech výstupů naprosto dostatečný pro zvládnutí této nadmořské výšky. Navržený program aklimatizace je naprosto dostatečný pro výstup na Elbrus, který již svou výškou patří mezi vysoké hory. Pokud by během výstupu bylo účastníku špatně z výšky tak, že by nebyl schopen sám sestoupit, není problém organizovat záchranu sněžným skútrem či rolbou ze strany horské služby. Pro tento účel jsou naše skupiny vždy registrovány horskou službou Ruska a ta je připravena poskytnout součinnost při záchraně postižených. Během přípravného programu bezpečně poznáme, pokud by některý z účastníků měl s pohybem ve výškách problém a výstup na Elbrus mu pak nedoporučíme.

UŽITEČNÉ TIPY
Pro ochranu zavazadel doporučujeme užít námi vyráběné pytle pro leteckou přepravu, které na místě poslouží jako depozit. Najdete na našem webu. Dále doporučujeme vzít si s sebou do letadla své horské boty a neposílat je v odbaveném zavazadle. V případě ztráty/zpoždění zavazadel lze na místě doplnit většinu sortimentu, kromě padnoucích a vyzkoušených bot.

VYBAVENÍ
Stan, karimatka, spacák, trekové hůlky, lehký cepín, mačky. Potřeby na vaření - ešus, hrnek, lžíce, nůž, vařič (plynové bomby budou po příletu dostupné). Pevná treková obuv. Oblečení dole na teplé podnebí. Oblečení nahoře na teploty pod nulou (Elbrus může být velmi mrazivý). Pozor, nutná ochrana proti slunci - klobouk, šátek, pomáda, krém s vysokým faktorem. Všichni účastníci mají možnost nákupu vybavení PAMIR7000 se slevou cca 30% (velkoobchodní ceny) a dále zvýhodněného nákupu se slevou až 30% vybavení značek Pinguin, Singing Rock, Grivel, Lanex. Mačky, cepíny, přilby, karabiny či úvazky je možné půjčit v půjčovně CK – viz odkaz Půjčovna.

VÁHOVÉ LIMITY ZAVAZADEL
Standardně 23 nebo 30 kg odbavených zavazadel a 8 kg příručního zavazadla. Upřesníme po nákupu letenek dle pravidel konkrétní letecké společnosti.

VÍZA A POVOLENÍ
ČR i SR má s Ruskou federací vízový styk. Účastník zašle pro potřeby vyřízení víza vyplněný dotazník , 1x pasovou fotografii, kopii pasu (stačí scan) a na výzvu CK také fyzicky cestovní pas, jeho platnost bude minimálně do července 2019. Pas dostane až na odjezdu na expedici na letišti. Součástí víza je také pozvání a voucher, vše vyřídí CK.

MÍSTNÍ ÚTRATA
Na místě počítejte s nákupem potravin, ubytováním a osobní útratou. Doporučujeme kapesné cca 200 USD.

Formality: na výpravu je nutný cestovní pas platný minimálně do července 2019. Zájemce o účast vyplní přihlášku a odešle ji do CK (stačí elektronicky), dále postupuje dle pokynů CK. Platbou zálohy se klient stává účastníkem expedice s rezervovaným místem (nikoliv sepsáním smlouvy). Doplatek musí být zaslán nejpozději 40 dní před odjezdem. V opačném případě zaniká nárok na slevy a klient riskuje vyloučení z expedice bez nároku na náhradu. Platba za letenku proběhne do 5 dní od vydání pokynu CK k platbě (záleží na libovůli letecké společnosti), cenu letenky nelze vzhledem k vývoji cen ropy nijak předpovědět.

copyright PAMIR7000, anno 2016